تبلیغات
مدیران مالی - ابزار اوراق اختیار فروش تبعی اجرایی می‎شود
 
مدیران مالی
دانشجویان مدیریت مالی-دانشگاه آزاد (واحد الکترونیک)
تهران / واحد مرکزی خبر/ اقتصادی 1391/05/21
معاون بازار شرکت بورس اعلام کرد از هفته اینده ابزار اوراق اختیار فروش تبعی به منظور اطمینان بیشتر سهامداران اجرایی می‎شود. 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، علی صحرایی افزود : یکی از دغدغه های سهامداران شرکت های بورسی کسب بازده مورد انتظار حداقل معادل نرخ سود بدون ریسک (اوراق مشارکت) است.

ابزار اوراق اختیار فروش تبعی اجرایی می‎شود


تهران / واحد مرکزی خبر/ اقتصادی 1391/05/21
معاون بازار شرکت بورس اعلام کرد از هفته اینده ابزار اوراق اختیار فروش تبعی به منظور اطمینان بیشتر سهامداران اجرایی می‎شود. 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، علی صحرایی افزود : یکی از دغدغه های سهامداران شرکت های بورسی کسب بازده مورد انتظار حداقل معادل نرخ سود بدون ریسک (اوراق مشارکت) است.
وی ادامه داد: این امر با مدیریت ریسک صحیح فعالان بازار و با معرفی ابزارهای نوین مالی در نهادهای مجری دور از انتظار نیست. محقق شدن چنین ابزاری ، اطمینان در کسب بازده مورد انتظار را برای سرمایه‎گذاران به ارمغان خواهد آورد.
صحرایی تصریح کرد: به منظور جلوگیری از سلب اعتماد فعالان بازار سرمایه اختیار معامله تبعی که مانند چتر حمایت سهامداران عمده در مقابل نوسانات قیمتی سهم است ، به بازار معرفی شده است تا سهامداران برای ایجاد پوشش ریسک خود از این ابزار نوین استفاده کنند. 
سهامداران شرکت می ­توانند با برخورداری از اختیار معامله تبعی که دارای تاریخ سررسید (تاریخ اعمال) است و در تاریخ تعیین شده و با قیمت مشخص به دور از نوسان قیمت سهم در آینده ، سرمایه گذاری خود را در بورس بیمه کنند.
وی خاطرنشان کرد: سهامداران می­ توانند با استفاده از اختیار معامله تبعی ریسک سیستماتیک بازار را به حداقل خود رسانند و به صورتی عمل کنند که به بهترین سرمایه گذاری در اوراق بهادار منجر شود. 
مکانیزم این اوراق بدین شکل خواهد بود که سهامداران عمده شرکت های بورسی در 
جهت حمایت از قیمت سهام خود در آینده، اوراق اختیار فروش تبعی را منتشر می کنند که بر اساس آن، اختیار فروش تعداد مشخصی از سهم و با قیمت مشخص شده
در اطلاعیه عرضه ، در تاریخ اعمال به خریدار واگذار می­ شود. 
معاون بازار شرکت بورس اظهار داشت: در صورتی که قیمت سهم شرکت بورسی (سهم پایه) در تاریخ مورد توافق (تاریخ اعمال مندرج در اطلاعیه) کمتر از قیمت مورد توافق (قیمت اعمال) باشد ، دارنده اوراق اختیار فروش می تواند از طریق دریافت
تفاوت قیمت اعمال و قیمت پایانی سهم در بازار عادی یا واگذاری سهام پایه به قیمت اعمال به عرضه کننده اوراق اختیار فروش تبعی ، منتفع شود.
وی گفت: حق عرضه این اوراق تنها با اشخاصی خواهد بود که مجوز لازم را از بورس دریافت کنند. خریداران این اوراق حق فروش ندارند و تنها می توانند به میزان سهام پایه تملک شده در بورس اقدام به خرید اوراق اختیار فروش تبعی کنند و خرید بیش از آن ابطال خواهد شد و عرضه کننده تعهدی در قبال آن نخواهد داشت. به بیان دیگر شخصی که دارنده 100 برگه سهم شرکتی است می­تواند مبادرت به خرید 100 اختیار معامله تبعی کند.
وی تاکید کرد: اما مزیتی که این اوراق برای سرمایه گذاران بورسی ایجاد می کند ،کسب بازدهی ناشی از تغییرات آتی قیمت سهام است که علاوه بر تضمین حداقل سود بدون ریسک (اوراق مشارکت) است.

هیئت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار دستورالعمل عرضه اوراق اختیار فروش تبعی برای سهام شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس اوراق بهادار تهران را تصویب و ابلاغ کرده است. 
در این دستورالعمل آمده است: اوراق اختیار فروش تبعی، اختیار معامله‌ای است که بر اساس آن، اختیار فروش تعداد مشخصی از سهم پایه به quotation mark قیمت اعمال quotation mark تعیین شده در quotation mark اطلاعیه عرضه quotation mark در تاریخ اعمال به خریدار آن داده می‌شود. 
عرضه کننده نیز شخصی است که پس از تهیه مجوز از بورس، با شرایط معین، به 
عرضه quotation mark اوراق اختیار فروش تبعی quotation mark اقدام می‌کند. 
کارگزار عرضه‌کننده، کارگزاری است که به عاملیت از ‌ quotation mark عرضه کننده quotation mark ، عرضه quotation mark اوراق اختیار فروش تبعی quotation mark را انجام می‌دهد. 
بر اساس این دستورالعمل، قیمت عرضه منظور قیمتی است که در هر روز quotation mark اوراق اختیار فروش تبعی quotation mark با آن قیمت به‌بازار عرضه می‌شود. 
قیمت اِعمال نیز قیمتی است که quotation mark عرضه کننده quotation mark تعهد می‌کند سهام پایه quotation mark اوراق اختیار فروش تبعی quotation mark را بر اساس شرایط این دستورالعمل در تاریخ اعمال با آن قیمت تسویه 
کند. 
تاریخ اعمال تاریخی است که برای اعمال quotation mark اوراق اختیار فروش تبعی quotation mark در اطلاعیه عرضه تعیین می‌شود. 
سقف خرید حداکثر تعداد quotation mark اوراق اختیار فروش تبعی quotation mark است که اشخاص حقیقی یا حقوقی می‌تواند خریداری کند. 
همزمان با انتشار اطلاعیه عرضه، نماد معاملاتی quotation mark اوراق اختیار فروش تبعی quotation mark توسط بورس ایجاد می‌شود. 
quotation mark قیمت عرضه quotation mark نیز در پایان معاملات روزانه سهم پایه و بر اساس قیمت پایانی سهم پایه محاسبه و اعلام می‌گردد. نحوه محاسبه قیمت عرضه در بورس تعیین می‌شود. 
خریداران quotation mark اوراق اختیار فروش تبعی quotation mark فقط در quotation mark تاریخ اِعمال quotation mark می‌توانند اختیار فروش خود را اِعمال کنند. پس از گذشت این تاریخ، quotation mark اوراق اختیار فروش تبعی quotation mark ، اِعمال‌نشده تلقی می شود و عرضه کننده درخصوص آن تعهدی نخواهد داشت. 
در این دستورالعمل آمده است : خریدار نمی‌تواند بیش از تعداد سهام پایه‌ای که در اختیار دارد quotation mark اوراق اختیار فروش تبعی quotation mark خریداری کند.

فرایند اعمال quotation mark اوراق اختیار فروش تبعی quotation mark 
1- درصورتی که قیمت پایانی سهم پایه در روز اعمال بزرگتر یا مساوی قیمت اعمال باشد، quotation mark اوراق اختیار فروش تبعی quotation mark قابل اعمال نیست.
2- درصورتی که قیمت پایانی سهم پایه در روز اعمال از قیمت اعمال کمتر باشد، اعمال quotation mark اوراق اختیار فروش تبعی quotation mark منوط به ارائه درخواست اعمال از سوی سهامدار و از طریق کارگزار وی به بورس حداکثر تا ساعت 13 روز اعمال خواهد بود.
3- در صورت ارائه درخواست اعمال در مهلت مقرر به بورس اقدامات زیر حسب مورد، طبق اطلاعیه عرضه انجام خواهد شد:
- انتقال سهم به قیمت اعمال، از دارنده quotation mark اوراق اختیار فروش تبعی quotation mark به عرضه کننده 
- پرداخت مابه‌التفاوت قیمت اعمال و قیمت پایانی سهم پایه به دارنده quotation mark اوراق اختیار فروش تبعی quotation mark به صورت نقدی یا از طریق واگذاری سهم پایه از عرضه کننده به دارنده quotation mark اوراق اختیار فروش تبعی quotation mark .
همچنین درصورتی‌که در quotation mark تاریخ اعمال quotation mark نماد معاملاتی سهم پایه بسته باشد، بورس quotation mark تاریخ اعمال quotation mark اوراق اختیار فروش تبعی را تا روز بازگشایی نماد معاملاتی سهم پایه به تعویق خواهد انداخت، مشروط به اینکه مدت تعویق حداکثر 7 روز کاری شود.نوع مطلب : درس بررسی موارد خاص در مدیریت مالی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
شنبه 13 آبان 1396 06:03 ب.ظ
پست عالی ارسال چنین نوع اطلاعاتی را در وبلاگ خود نگه دارید.
من واقعا از سایت شما تحت تاثیر قرار گرفتم
سلام، شما کار فوق العاده ای انجام داده اید. من قطعا digg
آن را و برای من بخاطر دوستانم توصیه می کنم.
من مطمئن هستم که از این وب سایت بهره مند خواهند شد.
دوشنبه 9 مرداد 1396 09:53 ب.ظ
I love what you guys tend to be up too. This kind of clever work and exposure!
Keep up the excellent works guys I've included you
guys to our blogroll.
سه شنبه 6 تیر 1396 02:56 ق.ظ
Hi i am kavin, its my first occasion to commenting anywhere,
when i read this post i thought i could also make comment due to this
good article.
چهارشنبه 3 خرداد 1396 06:54 ب.ظ
This website certainly has all of the information I needed concerning this
subject and didn't know who to ask.
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 09:46 ب.ظ
Hi, I do think this is a great website. I stumbledupon it ;
) I am going to return yet again since I book marked it.
Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to help
others.
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 08:27 ق.ظ
It's going to be finish of mine day, except before finish I am reading this great paragraph
to increase my experience.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :